En 40-årig kvinde fra det sydvestlige Finland indså gennem en åndelig opvågnen, at hun ikke har til hensigt at have sex, før hun finder den rette person, som hun kan danne et dybt bånd til.
“Jeg har haft fire langvarige forhold og en del tilfældige forhold og engangsknald. I alle disse tilfælde har problemet været, at jeg ofte har indvilget i at have sex under pres eller for at behage en anden. Det føltes dårligt og beskidt. Den beskidte følelse var også forbundet med rusmidler og det faktum, at jeg forestillede mig, at jeg ønskede sex under deres indflydelse.
Hvis der ikke er følelser involveret i sex, føler jeg mig let udnyttet. Jeg blev voldtaget, da jeg var 16, hvilket muligvis har bidraget til dette. Men selv før voldtægten undrede jeg mig over mine venner, der efter tilfældige møder sværmede om, hvor vidunderligt det var at have haft sex igen. Jeg forstod ikke, hvad der var så vidunderligt ved at have sex med en fremmed.
For to år siden sluttede mit sidste forhold. Derefter oplevede jeg en åndelig opvågnen. Jeg brød også fri fra mit stofmisbrug. Jeg indså, hvor meget jeg havde lidt under manglen på følelsesmæssig forbindelse i mine seksuelle forhold. Jeg vidste, hvad en demiseksuel var, og indså, at jeg var en. Det er vigtigt for mig at lære en person at kende og opleve en følelsesmæssig forbindelse med dem, før jeg kan have sex med dem.
Hvad er en demiseksuel?
Da jeg først havde indset dette, kunne jeg ikke længere forestille mig tilfældige forhold eller andre former for sex, hvor alle brikkerne ikke var på plads. Jeg har ikke haft sex i halvandet år nu, og jeg har tænkt mig at fortsætte sådan, indtil jeg møder den rigtige person. Jeg har en stærk fornemmelse af, at de er derude et sted, og når tiden er inde, vil de komme til mig. Måske sker det i dette liv, måske i det næste. Jeg har tænkt mig at vente så længe det tager, selvom det er indtil næste liv.
Og når vi mødes, vil jeg stå over for mit første rigtige liv. Tanken om det begejstrer mig, og ventetiden føles vidunderlig. Jeg har nu fundet fred med mine traumer og er derfor rolig i min forventning. Jeg ved, at jeg vil føle mig tryg i det øjeblik, fordi jeg vil være sammen med en, jeg kender, og som ikke presser mig til noget.
Med ham er sex ikke nødvendigvis en daglig begivenhed, men sker, når vi begge har lyst til det. Frem for alt er vores sex ikke bare en fysisk handling, men et møde mellem energier.
Og hvis jeg siger nej, respekterer han det. Jeg vil ikke have, at nogen vil have noget fra mig, der ikke er i balance med min energi. Det har jeg fået nok af i mit liv. For eksempel har jeg gentagne gange været i forhold med sexafhængige og ofte indvilget i at have sex med tanken om, at jeg var nødt til det, fordi jeg var hans kæreste. Disse forhold var bestemt vigtige for min læring, men jeg ønsker det absolut ikke længere.
Susanna Alhonkoski, administrerende direktør for Amor Oy og specialiseret sexterapeut, kommenterer:
“Behovet for at behage er særligt udfordrende i forbindelse med sex. Det er let at overskride sine egne grænser uden overhovedet at være klar over det. I dette tilfælde er grænserne blevet overskredet på mange forskellige måder – af en selv og af andre. Traumatiske oplevelser, såsom voldtægt, påvirker ens seksualitet på den ene eller anden måde.
I sex generelt er en følelse af tryghed ekstremt vigtig. Man skal føle sig tryg for at kunne stole på, nyde og give sig hen. I sex er man altid i en sårbar position, åben over for den anden person.
Det er dejligt, at personerne i denne historie er stoppet op for at overveje deres egne ønsker og behov og har lært at træffe valg baseret på dem. Nogle gange kan forventningerne til første gang være overvældende, især hvis de er baseret på et idealiseret billede skabt af medierne, hvor alt er perfekt, og orgasmerne er samtidige.
Men hvis forventningerne opstår ved at lytte til dig selv og din partner, fra følelser af påskønnelse og respekt, og i dette tilfælde fra den energi, du møder, så er du på rette vej. I stedet for at spekulere på, hvordan sex med en ny person vil være, er det værd at overveje, hvilken slags følelse du ønsker, at det skal ske med.