NATO øger tilstedeværelsen i Østersøen efter drone-hændelser: Reuters

Dette bør styrke NATO’s mission i Østersøen.

har annonceret en udvidelse af sin mission i Østersøen som reaktion på drone-indtrængninger i Danmark, der blev registreret natten over over landets militære faciliteter.

Den Nordatlantiske Alliance har til hensigt at »øge opmærksomheden og kontrollen« ved hjælp af nye multifunktionelle aktiver i Østersøregionen, herunder platforme til rekognoscering, overvågning og rekognoscering samt mindst en luftværnsfregat, rapporterer Reuters.

En NATO-repræsentant afviste at specificere, hvilke lande der sender yderligere udstyr. Medierne rapporterer dog, at de nye aktiver vil styrke NATO’s mission i Østersøen, som begyndte i januar efter en række hændelser med skader på undersøiske kabler, telekommunikationslinjer og gasrørledninger på bunden af Østersøen.

For at beskytte kritisk infrastruktur har alliancen sendt fregatter, patruljefly og maritime droner.

Eastern Watch-missionen – hvad man ved

NATO iværksatte Eastern Watch-missionen for at styrke forsvaret af Europas østlige flanke, efter at russiske droner invaderede polsk luftrum.

Alliancen advarede Rusland om, at den ville bruge »alle nødvendige militære og ikke-militære midler« til at forsvare sig, efter at Estland havde rapporteret, at tre russiske MiG-31-kampfly havde krænket dets luftrum, og som efterfølgende blev opfanget af italienske NATO-fly.

Rusland benægter at have krænket Estlands luftrum og siger, at dets droner ikke havde til hensigt at angribe mål i Polen.

Scroll to Top